Ühe õhtu nikerdamine ehk Kristella 2-vardaga kootud sõrmikud…

Nagu juba teate, kudusin Kristellale talveks mütsi Novita Puro lõngast – 100% villa, 50g=100m, vardasoovitus 5-6. Komplekti täienduseks oli veel vaja kududa sall ja kindad. Ausalt öeldes ei kujutanud ette  nr 5 varrastega sõrmede kudumist ette, sestap lõi mulle toda lõnga ostes silme ette kohe Susa eelmisel sügisel kahe vardaga kootud sõrmikud. Võtsin õpetuse ette ja püüdsin süveneda ülesehituse põhimõttesse, et see siis oma lapse käe jaoks minu materjaliga parajaks saada. Peab ütlema, et vaimustusin asja lihtsusest ja tahaks väga julgustada neid, kes muidu pelgavad sõrmikute kudumist ette võtta. Et peale selle julguse ka miskit tuge oleks, siis kribasin teile üles oma leiutamispõhimõtted ja kuduskeemi. Nii on võimalik igal ühel, kes oskab vähemalt parempidist kude, kujundada just oma käele sobivad sõrmikud.

Kinnaste kudumiseks võtsin varda pisut peenema (4.5), et kude tuleks ikka tihedam ja soojem. Alustuseks kudusin pisikese koeproovi s.t. lõin üles 20 silma ja kudusin mõned read, siis lasin lapsel paberi peale joonistada oma käe. Võrreldes nüüd oma koeproovisilmuseid joonisega fikseerisin ära, et nn sooniku jaoks oleks paras võtta 10 silma, peopesa jaoks 15 silma, väikese sõrme jaoks 10, järgmise jaoks 12, keskmine sellest veel 2 silmuse võrra pikem, keskmiste sõrmede algusest kuni pöidla alguseni võiks olla 7 silmust allapoole ja pöidla pikkuseks vast ka 10 silma. Samamoodi püüdsin enamvähem paika saada sõrmelaiused. Minu väike joonis nägi siis lõpuks välja umbes selline. Kui see info paigas, polnudki miskit muud kui usinasti kuduma. Kudumise skeemi leiate siit, tingmärgid ja teiste märkide (lisasin siia mõningaid oma kogemuse märkusi, et asi ikka piisavalt puust ja punaseks oleks) seletused aga siit.

Juurde tahan lisada seda, et kõiki ridasid (v.a. lühikeste ridade tagasikeeramised) tuleb alustada silmuseliselt s.t. iga rea esimese silmuse tõstad kudumata pahempidise võttega paremale vardale. Sõrmede otstes need kasvatused-kahandused annavad sõrmeotstele kerge kumeruse, mõned lühemad read töö keskel annavad tulemuseks pisut kitsama randme. Kui sa kasutad peenemat lõnga, siis võid sõrme otstes teha rohkem kasvatusi ja kahandusi ning ka kitsama randmeosa jaoks rohkem lühendatud ridu. Vaata kasvõi ntx. seda ülaltoodud Susa õpetust.

Vastavalt skeemile on sul vaja kududa neli kindapoolikut ja need siis lõpuks kokku õmmelda. Lõpptulemusena tundus minu jaoks kõige paremini hoidvat selline paremalt poolt tehtav õmblus, kus paned kindapooled kokku nii et justkui kaks ketirida jookseksid kõrvuti. Õmblusesse kaasad kettide välimised aasad ja nõel liigub alati suunaga seest väljapoole. No vat, ei tea nüüd kas sai arusaadav seletus, igaks juhuks üritasin ühe pildi selle nõela liikumise kohta ka joonistada.

Ja nii siis valmisidki Kristellale sõrmikud, said sellised mõnusalt triibulised:

okt2009krissus6rmikud1 okt2009krissus6rmikud2

5 Responses to Ühe õhtu nikerdamine ehk Kristella 2-vardaga kootud sõrmikud…

 1. […] piisavalt pikk lõngasaba, et sellega saaks ka kinda kokku õmmelda. Õmblemiseks soovitan jällegi sama moodust, mida sõrmikute juures juba […]

 2. Marge ütles:

  Väga vahvad kindad ja tore õpetus, võtan ka nende vahvate kinnaste tegemise varsti käsile.

  • miokas ütles:

   Mul on hea meel, et õpetusest kasu leidsid. Eks peab isegi vaikselt külmaks ajaks valmistuma hakkama, et ükskord ometi ei tuleks talvekülmad üle öö 😉

   • ave ütles:

    Kirjutasin otsingumootorisse-kahe vardaga kindad ja sattusin väga heale leheküljele. Tänud õpetussõnade, skeemide ja arutelude üle. Kudusin kindad valmis. Isegi, kui mu esimese kinda detail sai mõõtudelt tiba väike ja teised detailid juba sobivate silmuste arvuga parajad, sobisid sõrmikute osad omavahel kokku õmmeldes väga hästi. Oi ma olen rahul õpetussõnadega (joonistasin ka oma käelaba paberile ja kirjutasin silmuste arvu sõrme külgede juurde) ning asun järgmiste kinnaste kudumisele! Selliselt parempidi kootud kindad on tihedamad, soojemad, kui nelja vardaga silmkoes kootud kindad.
    Palju armastust ja lilli idee jagajale!

   • miokas ütles:

    Mul on kohe väga hea meel, et minu mõttearendused nii palju positiivseid emotsioone tekitasid. Alati on ju parem, kui saab ise nuputada, timmida, leiutada selle asemel, et otsida valmismustrit, mis parasjagu sobiks nii sinu lõngale kui vajalikule suurusele.
    Siinkohal on mul Sulle katsetamiseks pakkuda veel üks täiendav idee, mis endal veel reaalselt katsetamata. Nimelt mõtlesin just selle maksimaalse soojuse teemal, et kui on kasutusel selline peenem lõng ja tekib tunne, et kinnas jääb liiga õhukeseks, siis võiks proovida kindale fliisist voodri panekut. Lihtne oleks ju valmiskootud detailide järgi pisukese varuga ntx fliisist tükid välja lõigata ja kinda detailide kokkuõmblemisel kaasata õmblusesse peale kudumi ka fliisdetaili ääred. Kas ta reaalsuses ka nii lihtne ja lõbus on, ma ei tea aga arvan, et tasub proovimist.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: